Jak jsem stavěl bazén

22.06.2011 12:43, Bazény

V tomto článku bych rád tak trochu popsal jak jsem sám stavěl svůj bazén, jednak to bude tak trošku návod a jednak takové zábavné téma. Takže jednoho dne když jsem si jel koupit olej do motoru pro sekačku do Mountfieldu, jsem si tam nemohl nevšimnout nabídky bazénů.

Byli tam bazény mnoha cen, nadzemní i plastové, ale bylo to hodně peněz a nemohl jsem si to v té době dovolit. Tak jsem po návratu domů mrknul na internet, na různé inzerce a během hodiny jsem měl najitý bazén přibližně za polovinu toho co chtěli v Mountfieldu, koupil jsem ho a k němu zrovna i plachtu na vnitřek bazénu.

Po přečtení několika článků na internetu jsem se rozhodl, že než mi bazén doručí, měl bych si pro něj připravit prostor, kde bych bazén chtěl umístit, také jsem se dočetl, že i nadzemní bazén, jako byl tento, je možné zakopat do země, tedy aspoň z části a to se mi líbilo, nechtěl jsem zrovna bazén, který akorát položím na trávník, napustím vodou a půjdu se koupat. Chtěl jsem něco víc, tak jsem tedy dle rozměrů, ke kterým jsem přičetl asi půl metru na každou stranu na rezervu, začal kopat jámu, panejo to byla práce, v půdě na mé zahradě namísto hlíny byla pod tou trávou a 10ti centimetry hlíny samá cihla, skřidlice a jiné těžko vykonatelné věci.

Ale po několika hodinách práce jsem měl díru vykopanou, zbývalo ji zahladit, vysbírat vše, co by mohlo ohrozit bazén a to pořádně, potom jsem na dno umístil izolační folii, která zabránila plísním a právě protrhnutí bazénu. Když mi konečně bazén doručili, zjistil jsem že to není až taková dřina to postavit, se vším všudy a dobrým návodem je to přibližně na 3 hodiny práce.

Bazén se skládá z hlavního oválu, který je z plechu a musí se spojit tak aby tvořil kruh, následovalo umístění do výkopu, vložení ochranné folie a folie vnitřní bazénové, to je ta folie která to vše uzavře aby se tam mohla napustit voda, pro jistotu jsem ještě šrouby na spoji toho plechu přesilikonoval, a na okraj bazénu jsem umístil lišty které došli společně s bazénem, do otvorů jsem zapojil přívod a odtok vody z filtrace, a konečně jsem začal pomalu napouštět. Důležité je v bazénu podupkávat a nohama srovnávat při napouštění vodou onu vnitřní folii, to aby bazén byl hladký a později vás různé tvarové nedostatky zbytečně nerozčilovaly.

Málem bych zapomněl, s tím místem které bylo navíc vykopané jak rezerva, tak do něj jsem při napouštění bazénu přisypával písek, při napouštění z důvodu, aby to nebylo moc rychlé a bazén se mi dovnitř nevyboulil a písek proto, že na povrch jsem pak dal ozdobný šterk, někdo má rád dřevo, tak si může bazén obložit třeba dřevem.

Přeji hodně štestí se stavbou vašeho bazénu a věřím, že jako já si u toho užijete spoustu srandy. Jako doplněk k příjemnému posezení u bazénu doporučuji ratanový nábytek.